Dlaczego lubię izotoniki

Moje ulubione napoje to woda oraz izotoniki. Niektórzy pytają mnie, czy nie obawiam się negatywnego wpływu napojów izotonicznych na swoje zdrowie. W tym artykule postaram się wyjaśnić, dlaczego tak chętnie po nie sięgam.

Na początku chciałabym wyjaśnić, że napoje izotoniczne to nie to samo co energetyki. Wiele osób stawia przed nimi znak równości, co jest dużym błędem. Napój energetyczny ma pobudzić, czyli dodać energii. Jeżeli chcę osiągnąć taki efekt, to wolę sięgnąć po kawę, ponieważ napoje energetyczne zawierają dużo dodatków chemicznych. W przeciwieństwie do energetyków, izotoniki mają na celu uzupełnić poziom wody, elektrolitów, witamin i soli mineralnych. Po wypiciu takiego napoju nie występuje efekt pobudzenia. Inny jest zatem także ich skład. Według specjalistów izotoniki są  znacznie bezpieczniejsze dla zdrowia człowieka niż energetyki. Sięgam po nie szczególnie po treningu, ponieważ wraz z potem tracimy dużo wody i elektrolitów. Niedobór ten powinien być szybko uzupełniony. Nie bez znaczenia jest fakt, że lubię także smak izotoników. Uważam, że smakują znacznie lepiej niż zwykła woda, która szybko mi się nudzi.

the-drink-415711_640 (1)

Najczęściej kupuję gotowe napoje izotoniczne, ale zdarza mi się przygotować własny izotonik. Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie. Jedyne składniki jakich potrzebujemy to woda, sok z cytrusów i szczypta soli. Oczywiście, jest to najprostszy przepis, który można modyfikować. Do napoju izotonicznego można dołożyć na przykład cukier lub glukozę albo kilka listków mięty.