Suplementy witaminowo-mineralne: kiedy warto po nie sięgnąć

Niektórzy twierdzą, że suplementy witaminowo-mineralne stanowią ważne uzupełnienie diety. Inni natomiast uważają, że nie powinno się po nie sięgać, ponieważ zdrowa dieta w pełni pokrywa zapotrzebowanie na te ważne składniki odżywcze. Postaram się wyjaśnić, jak z mojego punktu widzenia wygląda sprawa suplementacji witaminami i składnikami mineralnymi.

To prawda, że dieta powinna pokrywać w pełni zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Niestety, ułożenie idealnego jadłospisu jest trudne. Co więcej, uprawianie sportu znacznie zwiększa zapotrzebowanie na niektóre witaminy i składniki mineralne, dlatego ryzyko groźnych dla zdrowia niedoborów zwiększa się. Wielu trenerów i dietetyków zaleca sportowcom stosowanie suplementów witaminowo-mineralnych, szczególnie w trakcie intensywnych treningów. Należy jednak pamiętać o tym, że nadmiar witamin i minerałów także jest szkodliwy, tak więc nie można przekraczać dopuszczalnych dawek suplementu. Zdarza się, że ze względu na stosowaną dietę grozi nam niedobór tylko niektórych witamin i minerałów. U niektórych osób niedobór określonych składników wykrywa się podczas badań. W takiej sytuacji zamiast kompleksu witaminowo-mineralnego najlepiej wybrać suplement, który zawiera to, czego potrzebujemy. Bardzo popularne są suplementy zawierające witaminę D, witaminy z grupy B, magnez oraz żelazo.

Suplementy są dobrym uzupełnieniem diety, ale nie oznacza to, że stosując je można lekceważyć zasady zdrowego odżywiania. Witaminy i składniki mineralne zawarte w pożywieniu są znacznie lepiej przyswajalne niż suplementy.